Sejmik przeciw ochronie Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa

Przeciwko ochronie całej Puszczy Białowieskiej w formie obiektu światowego dziedzictwa UNESCO opowiedzieli się w poniedziałek w Białymstoku radni sejmiku województwa podlaskiego

W przyjętym stanowisku domagają się wycofania senackiego projektu ustawy „O obiekcie światowego dziedzictwa Puszcza Białowieska”.

Projekt tej ustawy był zaprezentowany w lutym na senackiej komisji klimatu i środowiska. Wywołał protesty np. samorządów powiatu hajnowskiego, przedstawicieli mieszkańców rejonu puszczy. Chodziło m.in. o zapisy dotyczące wywłaszczeń gruntów prywatnych. Podnoszono też, że projekt nie był konsultowany z lokalnymi władzami i mieszkańcami.

„Nie jesteśmy przeciwni ochronie Puszczy Białowieskiej, bo to jest dziedzictwo narodowe i światowe, natomiast dla Puszczy Białowieskiej i całego obszaru Puszczy Białowieskiej potrzebny jest porządny projekt i porządna ustawa, która by regulowała i pogodziła wszystkie strony” – mówił radny PSL Jerzy Leszczyński.

Marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki (PiS) poinformował, że po Wielkanocy będzie wnioskował do rządu o specjalny program inwestycyjny dla Puszczy Białowieskiej.

„Czyli formy zachęt i formy wsparcia, czyli dodatkowych środków, a nie jakichś ograniczeń bądź uciążliwości, jeśli chodzi o działanie” – dodał Kosicki.

Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska informowała w ostatnich dniach na sejmowej komisji ochrony środowiska, że projekt przedstawiony w lutym na senackiej komisji klimatu nie jest w żadnym procedowaniu w trybie poselskim czy senackim, nie ma go także w rządowym procesie legislacyjnym. Dodała też, że nie są obecnie w ministerstwie prowadzone prace nad powiększeniem Białowieskiego Parku Narodowego.

W sobotę minister klimatu powiedziała PAP, że w ciągu kilku najbliższych tygodni powinny być natomiast zaprezentowane założenia przygotowywanego w ministerstwie projektu ustawy – tzw. konstytucji dla Puszczy Białowieskiej. Jak tłumaczyła wcześniej ustawa ta ma rozwiązać sprawę zarządzania puszczą, ma być konsultowana ze wszystkimi zainteresowanymi sprawą środowiskami.

W ostatnich dniach ministerstwo przekazało także misji UNESCO, która była w ubiegłym tygodniu w Puszczy Białowieskiej, roboczą wersję przygotowanego w ciągu dwóch ostatnich lat tzw. Zintegrowanego Planu Zarządzania Obiektem Światowego Dziedzictwa Puszcza Białowieska (Białowieża Forest). Dokumentu tego wymaga od Polski UNESCO (rekomendowało to Polsce w 2018 r.), bo taki plan musi mieć każdy obiekt światowego dziedzictwa. Plan – na zlecenie poprzednich władz ministerstwa klimatu – przygotował do końca 2023 r. Instytut Ochrony Środowiska-Państwowy Instytut Badawczy. Minister dodała, że Polska czeka teraz na zwrotne rekomendacje do tego planu ze strony UNESCO.

Przeciwko projektowi zaprezentowanemu w lutym w Senacie, protestują samorządy i niektórzy mieszkańcy powiatu hajnowskiego. W marcu gminy z tego terenu i powiat hajnowski przyjmowały stanowiska przeciwne temu projektowi. Inicjatywa Mieszkańców Regionu Puszczy Białowieskiej zbiera podpisy pod przeprowadzeniem referendum lokalnego ws. zarządzania Puszczą Białowieską. Starosta hajnowski Andrzej Skiepko powiedział w poniedziałek PAP, że wniosek z wymaganymi podpisami jeszcze do starostwa nie wpłynął.

Za przyjęciem stanowiska głosowało 22 radnych sejmiku, nikt nie był przeciw, nikt się nie wstrzymał, 5 osób nie oddało głosu, trzy były nieobecne.

Stanowisko sejmiku ma trafić do premiera, minister klimatu, marszałków Sejmu i Senatu, przewodniczących sejmowej i senackiej komisji klimatu i środowiska, wojewody podlaskiego, Komisji Europejskiej.(PAP)

Red. M. L.

Fot. stock.adobe.com

PAP Regiony

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy