Stawy Marczukowskie w Białymstoku – atrakcyjne miejsce do rekreacji i wypoczynku

W stolicy Podlasia jest wiele pięknych miejsc, gdzie można odpocząć od codziennego zgiełku, na łonie natury. Warto wybrać się na przykład w okolicę Stawów Marczukowskch. 

 

 

Kiedyś przy ul. Marczukowskiej, na czterohektarowym terenie, znajdowały się dwa stawy, które dawno temu służyły jako zbiorniki do zasilania parowozów z pobliskiej lokomotywowni PKP. Przez lata nie były używane, ani konserwowane. Teren wokół stał się zarośniętym nieużytkiem, a stawy – zamulonymi bajorkami.

Renowacja Stawów Marczukowskich w Białymstoku rozpoczęła się pod koniec 2015 roku, a zakończyła w 2018 roku.

Powstał tu atrakcyjny teren do rekreacji i wypoczynku oraz edukacji przyrodniczej. Mieszkańcy chętnie z niego korzystają.

Bardzo jest super. Można tutaj się zrelaksować zawsze po pracy i piękną naturę podziwiać – mówi pani Ewa

– Przyjechałyśmy tutaj rowerami, pierwszy raz razem z koleżankami. Jesteśmy po prostu zachwycone tym miejscem. Opłaca się tutaj przyjechać, odpocząć, pooddychać świeżym powietrzem. Na pewno to miejsce będziemy jeszcze odwiedzać – zapewnia pani Magda.

– To bardzo fajny pomysł, żeby zrobić w mieście miejsce, które jest naturą. Można się tu wyluzować, odpocząć od zgiełku miasta i posłuchać śpiewu ptaków – mówi pani Sylwia.

Podczas renowacji stawy zostały oczyszczone i pogłębione. Powstały na nich wyspy lęgowe dla ptaków, a na dnie zbiorników – zimowisko dla ryb.

Stawy Marczukowskie są także miejscem, gdzie można spotkać wędkarzy.

 

– Fajne miejsce, blisko, fajnie się łowi ryby – mówi pan Damian. – Jest tu okoń, szczupak, karaś, lin i karp czasami się trafi – dodaje nasz rozmówca.

 

Wybudowano również dwa dodatkowe stawy do rozrodu płazów.

Oprócz tego wykonano oczyszczenie oraz odmulenie cieku Bażantarka poniżej mostu przy ul. Marczukowskiej, które odprowadza nadmiar wód do rzeki Białej. Wokół stawów utworzono taras widokowy ze stojakami na rowery, a także miejsce do grillowania z grillem zewnętrznym. Wybudowano altanę, dwa drewniane mostki i „ptasią wieżę” o wysokości 7 metrów do obserwacji ornitologicznych. Jest też strefa wypoczynkowa i parking dla samochodów.

Podczas remontu stawów udało się zachować cenne walory przyrodnicze tego miejsca. Może ono służyć edukacji przyrodniczej. Wokół stawów ustawione są tablice informacyjne.

 

Jest to fajne miejsce na spacer, blisko natury. Jest się gdzie przejść, i są fajne widoczki – mówi pan Karol, który często przychodzi tu z rodziną.

 

Są również alejki żwirowe do spacerów, otoczone nasadzeniami zieleni, a także ścieżka rowerowa, która wiedzie od stawów wzdłuż ul. Marczukowskiej.

 

Red. Monika Lenczewska

Fot. Monika Lenczewska / Podlaskie24.pl

UM Białystok

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy