„Wizyta w Ciełuszkach” – wystawa fotografii


Ciełuszki. Wieś cicha i spokojna. Zimą zamiera, by wiosną znów rozkwitać na nowo. Turystów przyciąga  pięknie zachowaną drewnianą architekturą oraz niezwykle malowniczymi terenami, które swój urok zawdzięczają położeniu w Dolnie Górnej Narwi. To miejscowość urokliwa i niezmącona przez współczesną cywilizację.

Jej mieszkańcy od pokoleń trudnią się uprawą roli, a rytm ich życia wyznacza sama natura. To osoby niezwykle pracowite, serdeczne i otwarte. Wiarę, tradycję i mądrość życiową przekazują sobie z pokolenia na pokolenia.

Jednym z tych, którzy zafascynowali się podlaską wsią, był niemiecki fotograf Martin Franz

Po raz pierwszy do Ciełuszek przyjechał w 2016 roku. Urzekła go niespotkana nigdzie indziej drewniana zabudowa oraz sami mieszkańcy. Mimo bariery językowej pozwolili mu dokumentować swoje życie i otoczenie. Z tych wizyt powstała seria zdjęć, która swoją premierę miała już w Hamburgu. 30 kwietnia 2019 roku wystawa zawitała do Ciełuszek.


Czas płynie, a wieś się zmienia

„W tych zdjęciach wyjątkowe jest właściwie wszystko. Ja zawsze zwracam uwagę na ludzi. I to ludzie i ich zajęcia uwiecznione na fotografiach niebawem znikną. Można więc powiedzieć, że są to zdjęcia zupełnie unikatowe (…) Mamy ogromny szacunek do tego, co zrobił pan Martin Franz. Dzięki temu nasza mała wieś znalazła się na mapie świata” – powiedziała Grażyna Charytoniuk – Michiej, sołtys wsi Ciełuszki.

Na małych polach i w dużych ogrodach warzywnych rozsianych wokół wsi fotograf odnalazł tradycyjny sposób upraw, który w Niemczech Zachodnich zaginął już dziesiątki lat temu.

„Rzeka, wizerunek tradycyjnej wsi z drewnianymi domami oraz tradycyjne rolnictwo. Właśnie dlatego lubiłem tutaj wracać. Dziękuję, że szanujecie tradycję. Drodzy mieszkańcy, to właśnie wasza dobroć, otwartość i miłość do tego miejsca zmotywowały mnie do dalszego fotografowania tych terenów” – pokreślał Martin Franz, autor zdjęć.

To zdecydowanie wyjątkowe miejsce i wyjątkowy czas


W tej pięknej krainie bogata architektura drewniana idealnie zespoliła się z wyjątkowymi walorami przyrodniczymi – malowniczym rzekami, lasami i pachnącymi łąkami.

„Wystawa bardzo mi się podoba. Znajdujemy na niej nasze przepiękne tereny. Szkoda tylko, że młodzież je opuściła. Niektóre domki pokazane na zdjęciach są mi znajome, bo niektóre budowałem. Więc właściwie czuję sie jak w domu” – zauważył Włodzimierz Naumiuk, rzeźbiarz ludowy.

 „Cudowne spotkanie i fantastyczni ludzie. Wystawa też jest przepiękna. Widoki na zewnątrz są takie same, jak na fotografiach naszego dzisiejszego gościa” – nie kryła swojego zachwytu Joanna Zientala.

Wystawa „Wizyta w Ciełuszkach” została zorganizowana na zaproszenie pani Grażyny Charytoniuk Michiej, sołtys wsi Ciełuszki. Wydarzenie wsparła Gmina Zabłudów, Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Hamburgu a dofinansowała Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Red. Marta Śliwińska

Fot. Marta Śliwińska/Podlaskie24

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy