40 proc. podlaskich podatników nie złożyło jeszcze swojego PIT


Na dwa tygodnie przed upływem terminu 40 proc. podatników nie złożyło jeszcze swojego PIT. Kto nie musi tego robić?

Podatnicy rozliczający PIT mają na to czas do końca kwietnia 2021 r. Do urzędów skarbowych wpłynęło już około 60 proc. oczekiwanych zeznań. Wielu podatników nie musi nic robić, żeby ich zeznanie zostało rozliczone automatycznie. Urzędy skarbowe w województwie podlaskim oddały już podatnikom blisko 200 mln złotych z wykazanych nadpłat podatku.  

 

Do urzędów skarbowych w województwie podlaskim trafiło dotychczas blisko 292 tys. zeznań podatkowych PIT. Prawie 90 procent zostało złożonych w formie elektronicznej, czyli za pośrednictwem usługi Twój e-PIT, dostępnej na www.podatki.gov.pl lub systemu e-Deklaracje.

 

– Korzystanie z elektronicznych usług dotyczących rozliczeń podatkowych udostępnianych przez Krajową Administracje Skarbową, pozwala na szybsze, niż w przypadku zeznań papierowych, zwroty nadpłaconego podatku. Urząd ma na to maksymalnie 45 dni – informuje Radosław Hancewicz rzecznik prasowy podlaskiej KAS. – Inaczej jest w przypadku zeznań złożonych papierowo, wówczas czas na zwrot wynosi 3 miesiące.

 

Do tej pory podlaska Krajowa Administracja Skarbowa wypłaciła już blisko 200 mln złotych nadpłaconego PIT. Z kolei podatnicy, którzy muszą w tym roku dopłacić, przelali już prawie 29 mln zł na konta KAS.

Mając na uwadze sytuacje epidemiczną, KAS zachęca do rozliczenia podatku przez internet. Usługa Twój e-PIT, dostępna na podatki.gov.pl, udostępnia gotowe zeznanie podatkowe przygotowane przez KAS. Podatnik musi je jedynie uzupełnić o przysługujące ulgi i zatwierdzić, bądź zatwierdzić bez wnoszenia poprawek. Jeśli jednak o tym zapomni, to zeznania PIT-37 i PIT-38, 30 kwietnia zostaną zaakceptowane automatycznie. W przypadku, gdy automatycznie zostanie zaakceptowane zeznanie z którego wynika podatek do zapłaty, urząd skarbowy do 31 maja 2021 r. wyśle podatnikowi informacje o kwocie podatku do zapłaty.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina

– Wiele spraw w urzędzie skarbowym można załatwić bez wychodzenia z domu za pośrednictwem strony podatki.gov.pl lub telefonicznie. W sytuacjach, w których istnieje konieczność osobistej wizyty w urzędzie należy pamiętać, że jest ona możliwa po wcześniejszym umówieniu się i rezerwacji terminu i godziny. Najprościej zrobić to przez internet za pomocą elektronicznego formularza, dostępnego na stronie podatki.gov.pl. Umożliwia to szybkie i komfortowe załatwienie spraw, bez konieczności stania w kolejkach i z zachowaniem środków ostrożności – dodaje Radosław Hancewicz.

 

Red. M.L.

Fot. Podlaskie24.pl

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

0 0 votes
Article Rating
  • Lider nowy

Powiązane artykuły:

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Partnerzy